0

معرفی بهترین کتاب های جان اشتاین بک {+زندگی‌نامه}

جان اشتاین بک

جان ارنست اشتاین بک جونیور ( 27 فوریه 1902 تا 20 دسامبر 1968) نویسنده سرشناس آمریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات 1962  است. وی از طرف آکادمی نوبل به خاطر نوشتارهای واقع‌بینانه و تخیلی خود با تلفیق شوخ‌طبعانه و ادراک شدید اجتماعی مورد تقدیر است. او را «غول کلمات آمریکایی» خوانده‌اند و بسیاری از آثار وی جزو آثار کلاسیک ادبیات غرب محسوب می‌شوند. برای آشنایی با کتاب های جان اشتاین بک و زندگی و افکار او با ما همراه باشید.

عکس جان اشتاین بک

خلاصه‌ای درباره جان اشتاین بک ، افکار و آثار او

وی در دوران نویسندگی خود 33 كتاب تألیف كرد. این کتابها شامل 16 رمان ، 6 كتاب غیر‌داستانی و دو مجموعه داستان است. وی به خاطر رمان های طنز Tortilla Flat (1935) و Cannery Row (1945) ، حماسه چند نسل شرق بهشت ​​(1952) و رمان‌های تسویه حساب قرمز (1933) و موشها و آدم‌ها (1937) به شهرت زیادی رسیده است. کتاب خوشه‌های خشم (1939) از وی برنده جایزه پولیتزر را شاهکار اشتاین بک و بخشی از قانون ادبیات آمریکا می‌دانند. آثار او تاکنون بیش از 14 میلیون نسخه فروش داشته است.

بیشتر کتابهای اشتاین بک در مرکز کالیفرنیا به ویژه در دره سالیناس و منطقه ساحل کالیفرنیا قرار دارد. آثار او غالباً به بررسی مضامین سرنوشت و بی‌عدالتی، خصوصاً در مورد قهرمانان مستضعف یا همه می‌پردازد.

لیست کتاب های جان اشتاین بک به شرح زیر است:

 • آرتور شاه و دلاوران میزگرد
 • در نبردی مشکوک
 • راسته کنسروسازان
 • سلطنت کوتاه پپن چهارم
 • تورتیافلت
 • شرق بهشت
 • اتوبوس سرگردان
 • خوشه های خشم
 • موش ها و آدم ها
 • ماه پنهان است
 • زمستان
 • مروارید
 • دشت بهشت
 • دره دراز
 • مرگ و زندگی
 • روزگاری جنگی در گرفت
 • اسب سرخ
 • سفرنامه روسیه
 • جام زرین
 • به خدای ناشناس

زندگی نامه اشتاین بک و دوران ابتدایی زندگی‌اش

اشتاین بک در 27 فوریه 1902 در سالیناس در کالیفرنیا متولد شد. وی از نژاد آلمانی، انگلیسی و ایرلندی بود. او در سال 1858 وارد ایالات متحده شد.

پدرش به عنوان خزانه‌دار شهرستان مونتری خدمت می‌کرد. مادر جان، الیو همیلتون (1867–1934)، معلم سابق مدرسه، اشتیاق را به خواندن و نوشتن تقسیم می‌كرد.

اشتاین بک در یک دره کوچک روستایی واقع در یکی از حاصل‌خیزترین مناطق جهان، در حدود بیست و پنج مایلی ساحل اقیانوس آرام، زندگی می‌کرد.

او تابستان‌ها را در مزرعه‌های مجاور و بعداً با کارگران مهاجر در مزارع چغندر قند کار می‌کرد. در آنجا او از جنبه‌های سخت‌گیرانه زندگی مهاجران و جنبه تاریک طبیعت بشر آگاه شد که مطالب بیان شده در کتاب “موش‌ها و آدم‌ها” را برای او فراهم می‌کرد. او اطراف خود را کاوش کرد ، از میان جنگل ها ، مزارع و مزارع محلی عبور کرد.

هنگام کار در شرکت قند، او گاهی در آزمایشگاه کار می‌کرد که به او فرصت نوشتن می‌داد.

جان اشتاین بک در سال 1919 از دبیرستان سالیناس فارغ التحصیل شد و برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی در دانشگاه استنفورد در نزدیکی پالو آلتو ادامه داد و در سال 1925 بدون مدرک دانشگاهی را ترک کرد.

وی به شهر نیویورک سفر کرد و در حالی که سعی در نوشتن داشت کارهای عجیب و غریب انجام داد. هنگامی که موفق به چاپ کار خود نشد، به کالیفرنیا بازگشت و در سال 1928 به عنوان راهنمای تور و سرایدار در دریاچه تاهو کار کرد و در آنجا با کارول هنینگ، همسر اول خود آشنا شد. آنها در ژانویه 1930 در لس آنجلس ازدواج کردند.آنجا او با دوستانش از طریق ساخت مانکن‌های گچی درآمد کسب می‌کرد.

وقتی شش ماه بعد به دلیل رکود بازار پول آنها تمام شد به یک کلبه متعلق به پدرش در شبه جزیره مونتری در چند بلوک خارج از محدوده شهر مونتری رفتند.

در سال 1930، اشتاین بک با زیست‌شناس دریایی Ed Ricketts ملاقات کرد که در دهه بعد دوست و مربی نزدیک او شد و به او چیزهای زیادی در مورد فلسفه و زیست شناسی آموخت.

بین سال‌های 1930 و 1936، اشتاین بک و ریکتز دوستان صمیمی شدند. آنها بر اساس عشقشان به موسیقی و هنر پیوند مشترکی ایجاد کردند و او  زیست‌شناسی و فلسفه اکولوژیکی ریکتز را آموخت.

تصویر خودروی جان اشتاین بک که با آن در سراسر آمریکا سفر می‌کرد.

درباره نویسندگی و کتاب ها

اولین رمان اشتاین بک، کتاب جام زرین، که در سال 1929 منتشر شد، مبتنی بر زندگی و مرگ هنری مورگان است.

بین سال‌های 1930 و 1933، اشتاین بک سه کتاب کوتاه‌تر نوشت

کتاب «مراتع بهشتی» که در سال 1932 منتشر شد، شامل 12 داستان به هم پیوسته درباره یک دره در نزدیکی مونتری است که توسط یک سرباز اسپانیایی هنگام تعقیب بردگان فراری هندی کشف شد.

در سال 1933 اشتاین بک کتاب «تسویه قرمز» را منتشر كرد. یك داستان 100 فصلی که 4 فصل آن درباره خاطرات کودکی خود او است.

اولین موفقیت اشتاین بک با کتاب تورتیافلت (1935) بود. رمانی که در مونترای پس از جنگ در کالیفرنیا نوشته شد و مدال طلای باشگاه مشترک‌المنافع کالیفرنیا را بدست آورد. این کتاب ماجراهای گروهی از جوانان معمولاً بی‌خانمان در مونتری پس از جنگ جهانی اول را به تصویر می‌کشد. آنها در مقایسه‌ای کنایه‌آمیز با شوالیه‌های اسطوره‌ای به تصویر کشیده می‌شوند و تقریباً تمام معیارهای استاندارد جامعه آمریکا را در لذت‌بردن از زندگی منسجم وقف شراب، شهوت، رفاقت و سرقت‌های کوچک رد می‌کنند.

اشتاین بک شروع به نوشتن مجموعه‌ای از داستان‌ها تحت عنوان “رمان‌های کالیفرنیا” و داستان‌های داست بول کرد که در میان مردم عادی در دوران رکود بزرگ مقبول افتاد. این کتاب‌های جان اشتاین بک شامل “در نبردی مشکوک” ، “موشها و آدم‌ها” و “خوشه‌های خشم” بود.

وی همچنین یک مقاله مقاله به نام کولی‌های برداشت برای اخبار سانفرانسیسکو درباره وضعیت کارگر مهاجر نوشت.

اشتاین بک موفقیت خود را با خوشه‌های خشم (1939) که بر اساس مقالات روزنامه درباره کارگران مهاجر کشاورزی که در سانفرانسیسکو نوشته بود، دنبال کرد. این کتاب را معمولاً بزرگترین اثر وی می‌دانند.

براساس اطلاعات نیویورک تایمز، این کتاب پرفروش‌ترین کتاب سال 1939 بود و تا فوریه 1940 430،000 نسخه از آن چاپ شده بود. در همان ماه، برنده جایزه کتاب ملی با رای اعضای کتاب‌فروشان آمریکایی شد.

در اواخر همان سال، برنده جایزه پولیتزر شد و فیلمی به کارگردانی جان فورد، با بازی هنری فوندا در نقش تام از کتاب او اقتباس شد. فوندا نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر شد.

کتاب خوشه‌های خشم بحث برانگیز بود. نظرات اشتاین بک با نقدی منفی از جنبه‌های سرمایه‌داری و همدردی با اوضاع و احوال کارگران، منجر به واکنش‌های علیه او شد.

معرفی و بررسی بهترین کتاب های جان اشتاین

1- کتاب موش‌ها و آدم‌ها اثری ماندگار و مشهور در ادبیات

موش‌ها و آدم‌ها درامی در مورد رویاهای دو کارگر مهاجر کشاورزی در کالیفرنیا بود که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت وی با استناد به جایزه نوبل 1962 آن را “یک شاهكار كوچک” خواند.

از موش ها و آدم‌ها در یک فیلم هالیوودی در سال 1939 اقتباس شد .

فیلم دیگری براساس این رمان در سال 1992 با بازی گری سینیس در نقش جورج و جان مالکوویچ در نقش لنی ساخته شد.

2- خوشه‌های خشم ؛ مشهورترین کتاب جان اشتاین بک

خوشه‌های خشم ، مشهورترین رمان از جان اشتاین بک است که در سال 1939 منتشر شد. این کتاب به عنوان یک کتاب کلاسیک آمریکایی مورد توجه قرار گرفت.

این کتاب اشتاین بک مبارزات فردی را با خشک‌سالی، مشکلات اقتصادی و تغییر در صنعت کشاورزی دنبال می‌کند که او را وادار به مهاجرت دشوار به غرب می‌کند.

او از طریق نثر خود شور، عصبانیت ، غم و استیصال ایجاد می‌کند که به انتقال واقع‌بینانه داستان کمک می‌کند.

3- کتاب تورتیا فلت

این اثر یکی از مهم‌ترین آثار جان اشتاین بک است. تورتیافلت مکانی در مونتری، شهری نه چندان دور از محل تولد نویسنده در سالیناس قرار دارد. این منطقه مرکزی کالیفرنیا از نظر اشتاین بک معنای زیادی داشت.همه چیز او از رمان ها گرفته تا تحصیلات او در زیست‌شناسی بدون فرهنگ متمایز منطقه Tortilla Flat امکان‌پذیر نبود.

4- به خدای ناشناس از آثار تحسین‌شده اشتاین بک

این رمان، تحت تاثیر دوستی مختصر اشتاین بک با جوزف کمپبل در سال 1932، که اثری بسیار جذاب و خواندنی است. در این رمان شامل ظهور ایده‌های خاص اشتاین بک در نویسندگی هستیم که در کارهای بعدی او بیشتر نمایان شد. یک متن روان که شامل همه چیزهایی است که نویسنده تا آن زمان در نظر داشته است.

5- سفرنامه روسیه اثری متفاوت و کمتر خوانده‌شده

این کتاب درست زمانی که روسیه از متحد جنگ جهانی دوم به دشمن جنگ سرد تبدیل شد . این کتاب به سختی در لیست بهترین کتاب های جان اشتاین بک است اما امروزه با توجه به اتفاقات سال‌های اخیر در کریمه و روسیه به یکی از کتابهای رو به رشد او تبدیل شده است. در این سفر عکاس مشهور رابرت کاپا او را همراهی کرده است. اشتاین بک نگاه خود را به زندگی محدود مردم روسیه ثابت نگاه ‌داشت.

6- راسته کنسروسازان

این کتاب داستان‌های تکان‌دهنده نقل می‌کند و پرتره‌ای فراموش‌نشدنی از یک منطقه کنسروسازی که زمانی حیاتی بود و در آستانه ناپدید شدن است، به تصویر می‌کشد.

وابستگی شدید شخصی اشتاین بک به مونتری شاید اجتناب‌ناپذیر بود. اشتاین بک که در اقیانوس آرام، در خانه‌ای متعلق به پدرش زندگی می‌کرد، داستان‌هایی را نوشت که با داستان‌های پر جنب و جوش کارگران کارخانه‌های کنسرو‌فروشی تلفیق شده است.

Cannery Row، یکی از بهترین و پرخواننده‌ترین آثار خیالی Steinbeck است.

سوالات متداول درباره جان اشتاین بک و کتاب های او

2 رمان مشهور جان اشتاین بک کدام بودند؟

از معروف ترین رمان های وی می‌توان به “موش ها و آدم‌ها” (1937) و خوشه‌ های خشم (1939) اشاره کرد.

کتاب جان اشتاین بک تصویری از زندگی او بود؟

خوشه های خشم تصویری از زندگی جان اشتاین بک است.

جان اشتاین بک چگونه درگذشت؟

جان اشتاین بک در 20 دسامبر 1968 در هنگام شیوع بیماری آنفلوانزا در سال 1968 در بیماری قلبی و نارسایی احتقانی قلب در شهر نیویورک درگذشت.

کدام رئیس جمهور دوست اشتاین بک بود؟

در سال 1964 ، استین بک توسط رئیس جمهور لیندون بی جانسون ، که نویسنده شخصاً با او آشنا بود ، مدال آزادی ریاست جمهوری را به وی اعطا کرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر