0

ژان پل سارتر؛ معرفی بهترین کتاب‌ها و فلسفه سارتر

کاور-ژان پل-سارتر

ژان پل سارتر Jean-Paul Sartre، (متولد 21 ژوئن 1905 ، پاریس – درگذشت 15 آوریل 1980، پاریس)، فیلسوف، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس فرانسوی، مشهور به نماینده برجسته اگزیستانسیالیسم در قرن 20 است. در سال 1964 او جایزه نوبل ادبیات را که به او اعطا شده بود، رد کرد. از وی آثار بسیار زیادی بر جای مانده است. کتابهای ژان پل سارتر شامل عناوین بسیار متعددی است که قصد داریم در این مطلب علاوه بر معرفی شخصیت و افکار این نویسنده، برخی از بهترین کتاب های ژان پل سارتر را نیز معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

اوایل زندگی ژان پل سارتر و نوشته‌های او در این دوره

سارتر پدر خود را در سن پایین از دست داد و در خانه پدربزرگ مادری خود، کارل شویتزر و عموی خود آلبرت شویتزر که استاد آلمانی در دانشگاه سوربن بود، بزرگ شد.

سارتر کوچک، پسری که در جستجوی همبازی در باغ‌های لوکزامبورگ پاریس سرگردان بود، قد و قامت کوچکی داشت و چشمانش ضربدری بود.

سارتر به دبیرستان هنری در پاریس رفت و بعداً پس از ازدواج مجدد مادرش، به La Rochelle رفت. او از آنجا به مدرسه عالی معتبر اكول نورمال رفت كه در سال 1929 از آنجا فارغ التحصیل شد.

ژان پل سارتر در برابر آنچه “ازدواج بورژوازی” نامید مقاومت كرد اما در حالی كه هنوز دانشجو بود، با سیمون دوبووار اتحادیه‌ای را بنا نهاد كه به عنوان مشاركت مستقر در زندگی باقی ماند.

خاطرات سیمون دوبوار ، Mémoires d’une jeune fille rangée (1958 ؛ خاطرات یک دختر وظیفه شناس) و La Force de l’âge (1960 ؛ نخست زندگی) ، روایتی صمیمی از زندگی سارتر از سال‌های دانشجویی تا اواسط او را ارائه می‌دهد.

کتاب-های-ژان-پل-سارتر

دهه 50 او همچنین در مدرسه عالی نورمال و در سوربن بود که با چندین نفر ملاقات کرد که قرار بود نویسندگان مشهور باشند. در میان آنها ریموند آرون، موریس مرلو-پونتی، سیمون ویل، امانوئل مونیر، ژان هیپولیت و کلود لوی اشتراوس بودند.

از سال 1931 تا 1945 سارتر در پاریس تدریس می‌کرد. دو بار شغل معلمی او قطع شد. یکبار در طول یک سال تحصیل او در برلین و بار دیگر که سارتر در سال 1939 برای خدمت در جنگ جهانی دوم انتخاب شد. وی در سال 1940 زندانی شد و یک سال بعد آزاد شد.

در طول سالهای تدریس در هاور، سارتر La Nausée (1938 ؛ تهوع) را منتشر کرد. این رمان فلسفی، كه به صورت یك دفتر خاطرات نوشته شده، روایتی از احساس دافعه‌ای را كه نقش اول داستان (روكنتین) در مواجهه با دنیایی که دچار آن می‌شود – نه فقط دنیای افراد دیگر، بلكه خود آگاهی از خودش – روایت می‌كند. به گفته برخی از منتقدان، La Nausée را باید به عنوان یک مورد آسیب شناختی، نوعی فرار روان‌رنجورانه مشاهده کرد. احتمالاً باید از رمان تهوع به عنوان یک اثر مهم، کاملاً فردگرایانه و ضد اجتماعی قدردانی کرد که حاوی بسیاری از مضامین فلسفی است که بعداً سارتر در آثار خود جای داده است.

لیست کامل بهترین کتاب های ژان پل سارتر به این شرح است:

نام کتابتاریخ انتشارنوع اثر
تهوع1938رمان
دیوار1939مجموعه داستان
مگس‌ها1943نمایشنامه
هستی و نیستی1943مقالات فلسفی
خروج ممنوع1944نمایشنامه
سن عقل1945رمان
تعلیق1945رمان
عذاب روح1945رمان
راه های آزادی1946رمان
روسپی بزرگوار1946نمایشنامه
اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر1946مقالات فلسفی
ادبیات چیست1947مقالات فلسفی
چرخدنده1949نمایشنامه
شیطان و خدا1951نمایشنامه
روانکاوی وجودی1953مقالات فلسفی
کلمات1964اتوبیوگرافی
زنان تروا1965نمایشنامه

افکار و فعالیت‌های سارتر پس از جنگ جهانی و مفهوم آزادی فردی

سارتر با نوشتن درباره دفاع از آزادی فردی و کرامت انسانی، توجه خود را به مفهوم مسئولیت اجتماعی معطوف کرد.

ژان پل سارتر سال‌ها نگرانی زیادی نسبت به اقشار فقیر و محروم از انواع مختلف نشان داده بود. در حالی که معلم بود، از پوشیدن کراوات امتناع کرده بود، گویی می توانست کلاس اجتماعی خود را با کراوات خود بریزد و بنابراین به کارگران نزدیک شود.

مفهوم آزادی که به نظر می‌رسید در نوشته‌های قبلی او موضوعی بلاعوض است و برای داشتن ارزش نیازی به هیچ هدف خاصی ندارد، در سخنرانی عمومی او به نام L’Existentialisme est un humanisme (1946 ؛ اگزیستانسیالیسم و ​​اومانیسم) به ابزاری برای مبارزه بشری تبدیل شد.

اکنون آزادی متضمن مسئولیت اجتماعی بود. سارتر در رمان‌ها و نمایشنامه‌های خود پیام اخلاقی خود را برای جهانیان به ارمغان آورد. وی در سال 1945 رمانی چهار جلدی را تحت عنوان Les Chemins de la liberté آغاز كرد ، كه در نهایت سه رمان نوشت: L’Âge de raison (1945؛ The Age of Reason) ، Le Sursis (1945؛ The Reprieve) و La Mort dans l’âme (1949 ؛ آهن در روح یا خواب آشفته). پس از انتشار جلد سوم، سارتر نظر خود را در مورد سودمند‌بودن رمان به عنوان وسیله ارتباطی تغییر داد و به نمایشنامه‌‌نویسی بازگشت.

آنچه نویسنده باید برای آن تلاش کند این است که انسان‌ها را همانطور که هستند نشان دهد.

ژان پل سارتر

فلسفه ژان پل سارتر چه بود؟

موهبت‌های توصیف و تحلیل روانشناختی سارتر به طور گسترده‌ای شناخته شده است. آنچه باعث موفقیت وی در رمان‌نویسی و نمایشنامه‌نویسی شد، به نیروی “استدلال‌های” پدیدارشناختی او نیز کمک کرد.

مطالعات اولیه وی در مورد شعور احساسی و تصویری در اواخر دهه 1930 ، اصل هدف‌گرایی هوسرلیان را فراتر از آنچه نویسنده آنها مایل به آن بود، تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال، در روانشناسی تخیل (1940) ، سارتر استدلال می کند که هوسرل علی رغم هدف اعلام شده خود برای مبارزه با آرمان‌گرایی، هنگامی که به نظر می‌رسد تصاویر را مینیاتور می‌داند، اسیر اصل ایده‌آل‌گرایی ماندگاری است (هدف آگاهی در درون آگاهی است). از شیء ادراکی تولید‌شده یا در ذهن حفظ می‌شود.

برعکس ، سارتر استدلال می‌کند، اگر کسی اصرار دارد که تمام آگاهی ماهیتی عمدی دارد، باید نتیجه گرفت که حتی “تصاویر” به اصطلاح اشیا “” در ذهن “نیستند بلکه راه‌هایی برای ارتباط با موارد” در جهان “در روشی تخیلی، یعنی با آنچه وی “غیرواقعی‌سازی” آنها می‌داند می‌کند.

سارتر استدلال می‌کند احساسات ما “حالات درونی” نیستند بلکه راه‌های ارتباط با جهان هستند. آنها نیز “عمدی” هستند. در این حالت، رفتار عاطفی شامل تغییرات جسمی و آنچه او تلاش شبه “جادویی” می‌نامد برای تغییر شکل جهان با تغییر خودمان است.

با خواندن سارتر، شخصی که در حال ضربه‌زدن به توپ گلف یا باز‌کردن درب شیشه است، “قصد” جهانی دارد که در آن تغییرات فیزیولوژیکی “راه‌حل‌های” موجود در جهان مشکل را ایجاد کند.

کسی که به معنای واقعی کلمه “از شادی گذر می‌کند” و مثال دیگری را ذکر می کند، با نوعی دلهره سعی در داشتن “یک لحظه” خوب دارد که فقط در یک گسترش زمانی قابل تحقق است. ژان |پل سارتر هشدار می‌دهد اگر احساسات یک شوخی است، این یک شوخی است که ما به آن اعتقاد داریم. اینها همه روابط خودجوش و پیش‌انعکاسی است. آنها محصولات تصمیم انعکاسی نیستند. با این حال تا آنجا که آنها حتی از قبل آگاهانه هستند، ما مسئول آنها هستیم. و این مسئله آزادی را به وجود می‌آورد، شرط لازم برای توصیف مسئولیت و قلب فلسفه او.

اساس آزادی سارتره هستی شناختی است

ما آزادیم زیرا ما یک خود (یک خود) نیستیم بلکه یک حضور با خود هستیم (استعلا یا “نابودی” خودمان). این بدان معنی است که ما برای خودمان “دیگری” هستیم ، هرچه هستیم یا دیگران ممکن است ما را توصیف کنند، ما “به گونه ای نیستیم که هستیم” ، به این معنی که می‌توانیم یک چشم‌انداز را در نظر بگیریم توجه آن این فاصله درونی نه تنها هویت شخصی خود و زمانه استاتیک را که ایجاد می‌کند منعکس می‌کند بلکه آنچه سارتر “آزادی به عنوان تعریف انسان” می‌نامد را تشکیل می‌دهد.

این آزادی مسئولیت همزمانی دارد. ما مسئول “جهان” خود به عنوان افق معنایی هستیم که در آن فعالیت می‌کنیم و بنابراین در مورد همه چیز در آن تا آنجا که معنا و ارزش آنها به واسطه “انتخاب” بنیادین زندگی ما تعیین می‌شود، مسئول هستیم. در این مرحله، هستی‌شناختی و انگیزه‌های روانی با هم هم‌پوشانی دارند، در حالی که کاملاً متمایز باقی می‌مانند که اغلب در پدیدارشناسی رخ می‌دهد.

روانشناسی در کتابهای سارتر کلید هستی شناسی اوست که در این زمان در حال شکل‌گیری است. در حقیقت ، مفهوم تصویر‌سازی آگاهی به عنوان کانون امکان، منفی و فقدان به عنوان الگوی آگاهی به طور کلی (بودن برای خود) در هستی و نیستی ظاهر می‌شود.

با این اوصاف، توصیف سارتر به عنوان فیلسوف خیالی اغراق‌آمیز نیست، بنابراین نقش آگاهی تصویربرداری یا بازی معادل آن در کار او نقش مهمی دارد.

معرفی بهترین کتاب های ژان پل سارتر که نباید از دست بدهید

در ادامه به  معرفی بهترین کتابهای سارتر می‌پردازیم. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، ژان پل سارتر نویسنده بسیار پرکاری بود که آثار بسیار زیادی از او به جا ماند. در اینجا به 6 عنوان از بهترین آثار او اشاره خواهیم کرد و هریک را به اختصار معرفی می‌کنیم.

1- تهوع؛ بهترین کتاب ژان پل سارتر که جاودانه شد

تهوع داستان آنتوان Roquentin ، نویسنده فرانسوی است که از وجود خود وحشت دارد. او در شکل خاطره‌گویی و روزمره‌نویسی، بی رحمانه هر احساس خود را آشکار می‌کند. افکار او با یک احساس تهوع فراگیر و غالب همراه است که در پایین گودال چسبناک، در پایین زمان ما گسترش می‌یابد.  تلاش Roquentin برای سازگاری با زندگی، مبارزات فلسفی و روانشناختی او، این فرصت را به سارتر می‌دهد تا اصول عقاید اگزیستانسیالیستی خود را دراماتیک کند. به عقیده بسیاری از منتقدین این اثر از بهترین کتابهای سارتر است.

2- هستی و نیستی، اثر برجسته فلسفی سارتر

فلسفه ژان پل سارتر که بر پایه یک سنگ بنای کلاسیک فلسفی و اصلی اگزیستانسیالیسم مدرن است، اغلب مورد انتقاد قرار می‌گیرد و به ندرت قابل درک است. این فلسفه معضلات و آرزوهای فرد در جامعه معاصر را در بر می‌گیرد. کتاب هستی و نیستی شامل تمام اصول اساسی اندیشه او و همچنین تمام جزئیات پیچیده‌تر آن است. این اثر با قدرت ذاتی و دامنه حماسی، تجزیه و تحلیل واضحی را برای همه کسانی که یکی از تأثیرگذارترین جنبش‌های فلسفی در هر سن را درک می‌کنند ، فراهم می‌کند.

3- اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر (امانیسم)

این کتاب سارتر برای اصلاح تصورات غلط رایج درباره اندیشه او بود که ژان پل سارتر، سلطه‌گرترین روشنفکر اروپایی دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم، دعوت به سخنرانی را در 29 اکتبر 1945 در باشگاه ماینتنت پاریس پذیرفت. هدف بیان‌نشده سخنرانی وی فلسفه وی به عنوان شکلی از “اگزیستانسیالیسم” بود، اصطلاحی که در آن زمان بسیار پر سر و صدا بود.

سارتر ادعا کرد که اگزیستانسیالیسم اساساً یک آموزه برای فلاسفه است، هرچند که از قضا او قصد داشت آن را در دسترس مخاطبان عام قرار دهد. متن منتشر‌شده سخنرانی وی به سرعت به یکی از کتاب‌های مهم اگزیستانسیالیسم تبدیل شد و سارتر را به یک چهره مشهور بین‌المللی تبدیل کرد. ایده آزادی مرکز عقاید سارتر را اشغال می‌کند. انسان، در جهانی خالی به دنیا آمده، چیزی برای شروع نیست. او ذات خود را – خود، موجودیت خود را – از طریق انتخاب‌هایی که آزادانه انجام می‌دهد ، ایجاد می‌کند (“وجود بر ذات مقدم است”). اگر اقتضای مرگ او نبود، او هرگز پایان نمی‌یافت. انتخاب این یا آن بودن تأیید ارزش آنچه را انتخاب می‌کنیم است. بنابراین، در انتخاب‌، ما نه تنها خود بلکه همه بشریت را متعهد می‌کنیم.

4- سن عقل رمان برجسته از مجموعه‌ای ناتمام

چنانکه سارتر در مصاحبه‌ای بیان کرد، بنا داشت یک رمان 10 جلدی را به نثر درآورد اما در نهایت 4 جلد از آن منتشر شد که هریک مستقلا دارای عناوین مخصوص خود است. رمان سن عقل یکی از این عناوین 4 گانه است.

اولین رمان از سری آثار ماندگار سارتر، جاده های آزادی ، «عصر عقل» در سال 1938 اتفاق می‌افتد و در مورد ماتیو، استاد فلسفه فرانسوی است که به ایده آزادی وسواس دارد. همزمان با نزدیک‌شدن سایه‌های جنگ جهانی دوم – حتی وقتی زندگی شخصی او با بارداری معشوقه‌اش پیچیده شده است – جستجوی وی برای راهی برای آزادی بیشتر و شدیدتر می‌شود.

5- نمایشنامه مگس‌ها از آثار ژان پل سارتر

مگس ها (به فرانسوی: Les Mouches) نمایشی از ژان پل سارتر ، محصول سال 1943 است. این نمایشنامه داستان اورستس و خواهرش الکترا را در تلاش برای انتقام گرفتن از پدرشان آگامنون، پادشاه آرگوس بازگو می کند. با كشتن مادرشان كلیتمنسترا و شوهرش اگیستوس كه او را خلع كرده و كشته بود.

کتاب کلمات از ژان پل سارتر

6- کلمات؛ زندگینامه سارتر از زبان خودش

زندگینامه معروف ده سال اول زندگی ژان پل سارتر به طور گسترده‌ای با اعترافات روسو مقایسه شده است. این کتاب وقتی پنجاه و نه ساله بود، نوشته شده است و یک شاهکار تحلیل خود است. سارتر فیلسوف، رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس همان سخت‌گیری صداقت و بینشی را که در مورد نویسندگان دیگر بسیار درخشان به کار برد، در دوران کودکی خود به ارمغان می‌آورد. وی در خانواده‌ای ملایم و دوست‌دار کتاب متولد شد و توسط مادری بیوه و پدربزرگ و مادربزرگ بزرگ شد و کودکی‌ای داشت که شاید بتوان آن را به عنوان یک رابطه عاشقانه طولانی با کلمات توصیف کرد.

سوالات متداول درباره ژان پل سارتر

ژان پل سارتر به چه چیزی معروف است؟

ژان پل سارتر رمان نویس، نمایشنامه نویس و فیلسوف فرانسوی بود. وی که از چهره‌های برجسته فلسفه قرن 20 فرانسه بود، نماینده فلسفه وجودی معروف به اگزیستانسیالیسم بود. از برجسته‌ترین آثار وی می‌توان به تهوع (1938) ، هستی و نیستی (1943) و اگزیستانسیالیسم و اومانیسم (1946) اشاره کرد.

ژان پل سارتر اهل کجا بود؟

ژان پل سارتر در 21 ژوئن 1905، در پاریس فرانسه متولد شد. پس از مرگ پدر، سارتر نزد مادر و پدربزرگ مادری خود، استاد دانشگاه سوربن زندگی می‌کرد.

مشهورترین کتابهای ژان پل سارتر کدامند؟

ژان پل سارتر اولین رمان خود را با عنوان تهوع در سال 1938 منتشر کرد. این رمان از این اعتقاد او ناشی می‌شود که “وجود بر ذات مقدم است”. پنج سال بعد، سارتر کتاب هستی و نیستی (1943) را منتشر كرد، كه می توان گفت مشهورترین اثر او است. در این کتاب، سارتر آگاهی یا عدم وجود انسان را در تقابل با هستی یا وجود قرار می‌دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر