2

نقد برنامه “مهمونی” ایرج طهماسب

نقد مهمونی ایرج طهماسب

پس از گذشت دو دهه از آغاز مجوعه‌ی “کلاه قرمزی”، ایرج طهماسب (آقای مجری) بدون حضور حمید جبلی (صداپیشه‌ی شخصیت‌های کلاه قرمزی و پسر خاله) در برنامه‌ای به نام “مهمونی”با عروسک‌های جدیدش زندگی هنری تازه‌ای آغاز کرده است. آقای مجری معروف و دوست داشتنی که تجربه‌ی ساخت فیلم و برنامه‌های تلوزیونی متعددی را در کارنامه‌ی هنری خود دارد، این بار برای پخش تاک شوی “مهمونی” سراغ VODها رفته و پلتفرم نماوا را برای پخش این مجموعه انتخاب کرده است. ایرج طهماسب نه تنها مجری تاک شوی مهمونی است که نویسندگی و کارگردانی این مجموعه را نیز به عهده دارد و حسن خدادای به عنوان تهیه کننده‌ی این مجموعه با او همکاری دارد. در این مطلب می‌خواهیم به نقد تاک شوی ” مهمونی ” بپردازیم.

نقد مهمونی ایرج طهماسب

احتمالا عدم حضور “حمید جبلی” یار و دوست همیشگی آقای مجری، بزرگ‌ترین چالش این مجموعه است. این مساله باعث شد که حتی قبل از پخش این مجموعه پیش‌داوری‌ها آغاز شود و منتقدان و هواداران پروپاقرص کلاه قرمزی، کار را برای ایرج طهماسب سخت‌تر کنند. با این همه آقای مجری دوست داشتنی و عروسک‌های جدیدش توانستند به زودی در بین مردم هواداران خود را پیدا کنند. در ادامه با معرفی شخصیت‌ها و عروسک‌های سریال مهمونی به نقد این مجموعه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نقد تاک شو مهمونی

اولین نکته‌ای که در نقد سریال مهمونی باید به آن اشاره داشت، خلق فضا و لوکیشن این مجموعه است. از همان ابتدا و با دیدن تابلویی که با یک فلش سالن عروسی را نشان می‌دهد، تکلیف خانه‌ی جدید آقای مجری مشخص می‌شود. به نظر می‌‎رسد ایرج طهماسب که همواره با چهره‌ای خندان در جلوی دوربین ظاهر شده است، به دنبال مکانی بوده که بتواند این سرخوشی را به برنامه‌اش تزریق کند و انتخاب تالار عروسی تنها گزینه‌ی ممکن به نظر می‌‎رسد.

نقد مهمونی 5

این شادی و سرخوشی در مهمان نوازی آقای مجری هم به چشم می‌خورد. طراحی‌ بازی‌ها و گفتگوهایی که ایرج طهماسب با میهمانانش دارد شبیه به اسم برنامه‌اش “خودمونی” است. مهمونی ایرج طهماسب یک مهمونی شاد است مثل موزیک تیتراژ آغاز و پایان برنامه‌اش، قرار است به میهمان‌ها خوش بگذرد و این حس به مخاطبان برنامه هم القا شود. البته که در این بین عروسک‌ها در ایجاد فضای شاد “مهمونی” بیشترین سهم را دارند.

از دیگر نکاتی که در نقد تاک شو مهمونی باید به آن توجه داشت، آیتم‌های نمایشی و اجراهای موسیقیایی است که به عنوان میان برنامه در هر قسمت پخش می‌شود. باز هم اگر بخواهیم منصفانه به نقد بنشینیم باید گفت ضعیف‌ترین بخش تاک شوی مهمونی همین آیتم های نمایشی است که تحت عنوان عاشقانه‌ها اجرا می‌‎شود. در هر قسمت با گویش و لهجه‌‌ی منطقه‌ای از ایران آیتم نمایشی دو نفره‌ای به اجرا درمی‌آید و با این که به خودی خود ایده‌ای درخشان است، در اجرا بسیار ضعیف عمل کرده. همین مساله را می‌توان به بخش موسیقی ملل نیز تعمیم داد.

نقد مهمونی 3

اما مهم‌ترین نکته‌ای که در نقد سریال یا تاک شو مهمونی باید به آن اشاره داشت، نحوه‌ی شخصیت‌پردازی عروسک‌ها و کارکنان تالار عروسی است. سازنده‌ی عروسک‌های تاک شوی مهمونی مرضیه محبوب است که پیش از این ساخت عروسک‌های مجموعه کلاه‌قرمزی، مدرسه موشها و خونه مادربزرگه را به عهده داشته است. تیم صداپیشگان و عروسک‌گردانان این مجموعه نیز اکثرا با تیم سازنده‌ی کلاه قرمزی مشترک است. با این حال به گفته‌ی ایرج طهماسب مالکیت تمامی شخصیت‌های مجموعه‌ی کلاه قرمزی به عهده‌ی صدا و سیمای جمهوری اسلامی است و به همین سبب اجازه‌ی استفاده از هیچ یک از آن شخصیت‌ها را در این مجموعه نداشته است.

در سریال مهمونی علاوه بر شخصیت آقای مجری، عروسک‌ها و میهمان‌های برنامه، سه شخصیت با نام‌های نوروز، سیروس و سهیلا حضور دارند که در واقع کارکنان تالار عروسی هستند.حضور این سه شخصیت نه تنها نتوانسته به بار کمدی مجموعه بیافزاید، که حتی در بخش‌هایی زننده و کسل کننده است. اما عروسک‌های مهمونی، مثل سایر شخصیت‌های عروسکی خلق شده توسط ایرج طهماسب شیرین و دوست داشتنی‌اند. قیمه خانم، بادوم ( پسربچه گل فروش)، کته، شاباش، دی جی، خوشگل بابا (مگسی) و پشه عروسک‌هایی‌اند که تا کنون در مهمونی ایرج طهماسب حضور داشته‌اند. در ادامه به معرفی دقیق‌تر شخصیت‌های عروسکی مهمونی خواهیم پرداخت.

عروسک قیمه ( مهمونی )

عروسک قیمه ( مهمونی )

قیمه خانم آشپز خانه‌ی جدید آقای طهماسب است. تو دل برو و مهربون. زبون باز و شیرین. الی امامی صداپیشه‌ی عروسک قیمه است و توانسته لحن شیرین و دلنشینی را برای عروسکی که ما را یاد همه‌ی مادربزرگ‌ها می‌اندازد، خلق کند. ایرج پسر بزرگ اوست و بادم پسر کوچکش. گاهی با مهربانی به فکر قرص جوشان بچه‌هاست و گاهی با عصبانیت به فکر فلفل ریختن در دهان بچه‌ها. دل و قلوه دادن‌های قیمه و طهماسب، یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های مهمونی است.

عروسک بادوم ، بچه گل فروش ( مهمونی )

عروسک بادوم ، بچه گل فروش ( مهمونی )

پسربچه‌ی بی ادب و بد دهنی که در خیابان کنار تالار عروسی گل می‌فروشد و قیمه او را به خانه آورده است. وقت‌هایی که با ” تو رو خدا ” خواهشی از آقای مجری دارد، قند توی دل همه آب می‌‎شود و در کسری از ثانیه آن‌چنان شروع به فحش دادن می‌کند که باید جلوی دهانش‌ را بگیرند. هوتن شکیبا با خلق یک صدای شگفت‌انگیز هویت فوق‌العاده‌ای به شخصیت عروسکی بادوم یا همان بچه داده است. پیمان فاطمی عروسک‌گردانی بادوم را به عهده دارد. یکی از چالش‌های اصلی ایرج طهماسب در این برنامه تربیت کردن این بچه است…!

عروسک های شاباش و دی جی ( مهمونی)

عروسک شاباش و دی جی ( مهمونی)

تیم شاباش و دی جی ، همان ترکیب سنتی ارکستر یا دی جی میهمانی‌های عروسی است. کافی است در مراسم خیار و نمک و پرتقال برایشان بیاوری و مابقی مراسم را به عهده‌ی خودشان بگذاری. تا پاسی از شب با انواع آهنگ‌های شیش و هشت، تک تک میهمانان عروسی را سر ذوق می‌آورند. صداپیشه‌ی شخصیت شاباش هوتن شکیباست و سهیل مستجابیان صداپیشه‌ی دی جی است. این دو شخصیت با ارائه‌ی خوش‌آمدگویی و به قول خودشان “خیر مقدم” ویژه به میهمان‌های تاک شوی مهمونی، سهم ویژه‌ای در این برنامه دارند.

عروسک پشه ( مهمونی )

عروسک پشه ( مهمونی )

فکر کنم کمتر کسی است که ویدئوی وایرال شده‌ی ” بده بزنیم ” گفتن‌های عروسک پشه به ایرج طهماسب را در شبکه‌های اجتماعی ندیده باشد. کاظم سیاحی صداپیشه‌ی شخصیت پشه است و محمد لقمانیان عروسک‌گردانی این شخصیت را به عهده دارد. روایت‌هایی که پشه تعریف می‌کند و نحوه‌ی عروسک‌گردانی او تا اندازه‌ای اروتیک به نظر می‌رسد. شب‌ها که آقای مجری قصد دارد روی کاناپه بخوابد سر و کله‌ی پشه پیدا می‌شود و بخش پایان بندنی برنامه را به عهده دارد.

عروسک کته خانم ( مهمونی)

عروسک کته خانم ( مهمونی)

خنده‌های کته ، یخ هر مخاطب بد قلقی را آب می‌کند و به خنده وادارش می‌کند. نازنین شعبانی صداپیشه و عیسی یوسفی‌پور عروسک گردان شخصیت کته هستند. روایت کته از خواب رویایی هر شبه‌اش برای دیدار با معشوقه‌اش که با اسب سفید به ملاقاتش آمده، ابعاد شخصیت کته را به عنوان یک دختر ترشیده را به نمایش می‌گذارد. هنوز هم معلوم نیست کاری که کته در تالار عروسی می‌کند چیست! ولی حضور او در برخی از صحنه‌های مهمونی جذاب است.

عروسک خوشگل بابا یا همان مگسی ( مهمونی )

عروسک خوشگل بابا یا همان مگسی ( مهمونی )

و بالاخره آخرین عروسکی که تا به اینجا در برنامه‌ی مهمونی رونمایی شده است، خوشگل بابا یا همان مگسی است. صداپیشه‌ی شخصیت مگسی در برنامه‌ی مهمونی امیر ادیب است و ” دور سرت بگردم” گفتن‌های او با میهمان‌ها مصداق یکی از بهترین طنزهای کلامی برنامه‌ی مهمونی است. تا به اینجا حضور همزمان مگسی و پشه را در برنامه‌ی مهمونی ندیده‌ایم. ولی با توجه به صحبت‌های پشه که می‌گوید “مگسی کیه که بخواد دوست ما باشه… ما دوست مگسی هستیم” به نظر تقابل جذابی خواهد بود.

نقد های متنوع سریال مهمونی همزمان با آغاز پخش در توئیتر

پس از انتشار اولین قسمت سریال (تاک شو) مهمونی، موج عظیمی از انتقادها در توئیتر منتشر شد که به تخریب این مجموعه پرداختند. با این‌که ایرج طهماسب در اولین قسمت از این مجموعه و در مکالمه‌اش با عروسک “شاباش” به صراحت اعلام می‌کند که این مجموعه را برای گروه سنی بزرگسالان ساخته است، پیش زمینه‌های ذهنی نسبت به فعالیت‌های قبلی او (برای گروه سنی کودک و نوجوان) دردسر ساز شد. موج انتقادهای گسترده حول محور این موضوع می‌چرخید که تاک شوی مهمونی خارج از دایره‌ی قواعد ساخت مجموعه‌ای برای گروه سنی کودک و نوجوان است. از طرفی متخصصین تربیت و روانشناسی کودکان پس از انتشار اولین قسمت از سریال مهمونی، نقدهایی را نسبت به برخودهای آقای مجری با عروسک‌هایش داشتند و معتقد بودند که رفتار او به دور از آداب تربیت‌های توصیه شده برای کودکان است.

نقد مهمونی 2

مشکل از آن‌جایی آب می‌خورد که چهره‌ی همیشه خندان و معصوم آقای مجری (ایرج طهماسب) در حافظه‌ی تاریخی چندین نسل نهادینه شده و حتی گوشه چشمی و خم ابرویی که نشانه‌ی خشم و عصبانیت باشد، می‌تواند این ذهنیت را خدشه‌دار کند و همین مساله سبب واکنش‌های تند برخی از مخاطبان شده است. از طرفی احتمالا به این دلیل که ایرج طهماسب در آغاز برنامه و برای معرفی هر یک از میهمان‌هایش، یک ویژگی‌ از کودکی آن‌ها بیان می‌کند، دریافت‌های مخاطبان از گروه سنی مخاطبان این برنامه دچار ابهام شده است!

کلام آخر در نقد تاک شو مهمونی

اصولا مقایسه‌ی برنامه‌ی مهمونی و کلاه قرمزی با وجود اشتراکاتی که دارند، کار غلطی است. چرا که کلاه قرمزی از سال‌‌ها پیش خاطرات شیرینی را برای نسل‌های متفاوتی خلق کرده که بدون شک نمی‌توان هیچ برنامه و یا هیچ شخصیتی را جایگزین آن کرد. با این حال ایرج طهماسب سعی کرده با خلق عروسک‌های جدید، حس و حال تازه‌ای را برای مخاطبانی که سال‌ها کلاه قرمزی را دنبال کرده‌اند و حالا دیگر از گروه سنی کودک و نوجوان به بزرگسال رسیده‌اند، ایجاد کند. شما هم اگر می‌خواهید به تماشای مهمونی بنشینید، سعی کنید تصاویر به یاد مانده از کلاه قرمزی را در پوشه‌ی خاطرات ذهنتان بگذارید و ایرج طهماسب را در یک مواجهه‌ی جدید ارزیابی کنید.

نقد مهمونی 1

مطالب بیشتر بخون…

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. مسعود گفت:

    شخصیت روح هم از قلم افتاد

  2. رهگذر گفت:

    ممنون، مطلب جالبی بود.

مشاهده بیشتر