0

نقد فیلم استن و الی: لورل و هاردی بازنمای تضادهای فرهنگی طبقه متوسط

از میان دلقک‌های حقیقتا بزرگ سینما در دوران صامت و اوائل ناطق، لورل و هاردی طولانی‌ترین زمان‌ها را برای دست‌یابی به شناخت و تصدیق جدی از سوی منتقدین، پشت سر گذاشتند. شاید بدین خاطر که بر خلاف چاپلین و کیتن، هرگز کارگردانی فیلم‌های خود را بر عهده نگرفتند. نقد فیلم استن و الی به بررسی اولین درام بیوگرافی درباره اسطوره‌های سینمای کمدی خواهد پرداخت.

این دو بازیگر سرشناس برای اولین بار در سال 1920 در فیلم “سگ خوش‌شانس” در کنار یک‌دیگر قرار گرفتند. لورل و هاردی مجموعا 107 اثر از خود به جای گذاشتند. در این مطلب به بررسی نمایش تضادهای فرهنگی طبقه متوسط در کمدی‌های لورل و هاردی و نقد فیلم استن و الی (Stan & Ollie) اولین فیلم بیوگرافی درباره لورل و هاردی (John S. Baird) محصول سال ۲۰۱۸ به کارگردانی جان اس بیرد خواهیم پرداخت.

خرید اینترنتی مجموعه فیلم‌های لورل و هاردی

برای خرید مجموعه فیلم‌های لورل و هاردی کافی است روی عکس بالا کلیک کنید و پس از ورود به سایت دیجی کالا این مجموعه را خریداری کنید.

تمایز کمدی لورل و هاردی چیست؟

تمایز ویژه لورل و هاردی در این بود که این دو، شعرای بزرگ کمدی در مسیر اصلی حیات طبقه‌ی متوسط بودند. چاپلین همیشه “ولگرد” بود. هارولد لوید، اصیل‌تر و نجیب‌تر از آن بود که نماینده طبقه‌ی متوسط باشد. شخصیت دبلیو.سی.فیلدز، تعمدا به می‌خوارگی و مردم‌گریزی گروید. کیتن طبعتا، اگرچه ناخودآگاه و از روی بی‌میلی از همه چیز بیگانه و جدا افتاده بود. اما استن و اولی (استنلی لورل و اولیور هاردی) حتی وقتی معتاد ناهنجاری‌های طبقه‌ی متوسط بودند و این، نه به خاطر پیروی از هنجارها – که اصلا چنین نبود – بلکه برعکس، بدین خاطر بود که لورل و هاردی، تضادهای زندگی طبقه‌ی متوسط را که در بیش‌ترین حد خود متصور بود، به نمایش در می‌آورند.

تضاد‌ها در کمدی لورل و هاردی

هرچه لورل و هاردی می‌کنند بر پایه تضاد است. با این‌که بسته‌ی یک‌دیگرند و به هم متعهدند، اما دائما از هر لحاظ در اختلاف و عدم توافق هستند. تعهد به ظاهر درست آن‌ها به هنجارها، رسوم اخلاقی، آداب و قرارداد‌ها در مقابله با فرهنگ آن‌هاست. حتی هنگام سرپیچی از هنجارها این مساله دیده می‌شود. لورل و هاردی تلاش روشن و موثری در راستای نمایش تضادهای طبقه‌ی متوسط با هنجارهای فرهنگی داشته‌اند.

قسمت اعظم آثار بزرگ لورل و هاردی را بی‌شک در فیلم‌های کوتاه انان باید جستجو کرد. تصادفی نیست که آثار این دو، در طول دوران بهترین و پیوسته درخشان‌ترین دوره فعالیتشان تحت نظارت لیومک کری به وجود آمده است. فیلم‌های کوتاه لورل و هاردی در سازگاری و تطابق کامل با آثار بلند لیومک کری است.

فیلم‌های کوتاه فوق‌العاده‌ای را می‌توان مشاهده کرد که در آن‌ها لورل و هاردی نقش ولگردها، پیشخدمت‌ها و محکومین را بازی می‌کنند. بیشتر طنز این آثار از تضاد بین موقعیت این دو، و تعهد دیرینه‌شان به اصالت طبقه‌ی متوسط ناشی می‌شود. اما شاید نمایان‌گر‌ترین آن‌ها را در فیلم‌هایی بتوان یافت که لورل و هاردی مستقیما نقش تضادها را در بازنماد ازدواج، اظهار عشق، خانواده، یا رقابت سرمایه‌داری، نشان می‌دهند.

از فیلم‌های “دونقشی” لورل و هاردی نیز باید یاد کرد. مثل بچه‌های بداخلاق (Brats) که هم نقش خود و هم نقش بچه‌هایشان را را بازی می‌کنند. فیلمی درباره هراس‌های “جامعه‌پذیری؛ یا فیلم “دوتا دوتا” (twice two) که در آن هم نقش خود، و هم نقش همسران یک‌دیگر را ایفا می‌کنند.

سکانسی از فیلم Brats

بررسی و نقد فیلم استن و الی (Stan & Olie)

فیلم استن و الی (Stan & Ollie)، فیلمی بیوگرافی محصول سال ۲۰۱۸ به کارگردانی جان اس بیرد می‌باشد. برای اولین بار است که داستان زندگی این دو هنرمند بر روی پرده سینما اکران می‌شود. فیلم استن و الی، داستان واقعی یکی از بزرگ‌ترین کمدین‌های دو نفره‌ی هالیوود یعنی لورل و هاردی را بازگو می‌کند. این فیلم داستان گرم و صمیمانه‌ی سفر این دو هنرمند به انگلستان و ایرلند را روایت می‌کند. در این اثر به گرمی و خوبی رسم احترام به بزرگان کمدی، لورل و هاردی را به جای آورده است. احساسات با تعادل کافی در این فیلم به تصویر کشیده شده است.

در ابتدا، در سال 1937 لورل و هاردی را در اوج شهرت مشاهده می‌کنیم. آن‌ها محبوب هستند ولی دستمزد پایین‌تری نسبت به برخی کمدین‌های دیگر نظیر چارلی باستر یا هارولد لوید دارند. هم‌چنین قراردادهای کاری متناسب با وضعیت کاری خود ندارند. لورل با نزدیک شدن پایان قرارداد خود به بلندپروازی‌های جدیدی فکر می‌کند. این دو در نهایت برای ساخت یک فیلم جدید و هم‌چنین برگزاری تور نمایش زنده، راهی انگلستان می‌شوند.

فضای فیلم کاملا رئالیستی و گویای واقعیت‌های زندگی این دو ستاره کمدی هالیوود در یک فضای درام بسیار دلنشین است. “استن و اولی” پر از لحظه‌های احساسی بین مردان و همسرانشان است، اما دوست‌داشتنی ترین لحظات خلوت‌های دونفره لورل و هاردی است. اتفاقاتی که در طول سفر این دو به انگلستان می‌افتد ادامه همکاری آن‌ها را با ابهاماتی مواجه ‌می‌کند.

استیون کوگان در سمت چپ (بازیگر نقش لورل) و جان رایلی در سمت راست (بازیگر نقش هاردی)

 هاردی به دلیل مشکلات قلبی توانایی‌های خود برای بازی در صحنه دچار مشکل می‌شود. در واقع این کمدین تنها چهار سال پس از تور انگلستان، در سال 1957 درگذشت. لورل و هاردی علاوه بر نقشی که به عنوان دو کمدین داشتند، اثر قابل توجهی بر تاریخ با خنداندن افراد بی‌شماری داشته اند. فیلم استن و الی (Stan & Ollie) گوشه کوچکی از سال‌های پایانی و دوران اوج شهرت لورل و هاردی را به زیبایی به تصویر کشیده است.

اسناد تاریخ سینمای ایران: سند تاریخی درخواست تاسیس کارخانجات سینماتوگراف در ایران..!

کمدی‌های جسورانه لورل و هاردی طی دوران پس از آن‌ها کمتر توسط نسل‌های جوان ‌تر درک شده است. این اثر به عنوان اولین اثر بیوگرافی درباره لورل و هاردی آغاز مناسبی در سینما در راستای بررسی گدشته و تاریخ این صنعت مخصوصا سینمای کمدی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر