0

«یار دبستانی من» ترانه‌ی جاودانه

دانلود آهنگ یار دبستانی من جدید ریمیکس کاور

«یار دبستانی من» نام ترانه‌ای است که اولین بار در سال 1359 به عنوان موسیقی فیلم «از فریاد تا ترور» با سروده‌ای از «منصور تهرانی» که خود کارگردانی این فیلم را نیز بر عهده داشت، به اجرا درآمد. ابتدا این ترانه با اجرای «فریددون فروغی» برای فیلم ضیظ شد. اما چو.ن فروغی بعد از انفلاب ممنوع‌الکار شده بود، صدای او از فیلم حذف شد و نسخه‌ای با صدای «جمشید جم» جایگزین شد. بدین ترتیب اولین خواننده‌ای که ترانه‌ی «یار دبستانی من» با صدای آن منتشر شد، جمشید جم بود. گرچه بعدتر این ترانه با اجرای فریدون فروغی به صورت غیر مجاز منتشر شد و بدون شک دلیل محبوبیت آن، صدای بَم و همیشه معترض «فریدون فروغی» بود. در ادامه می‌توانید برخی از اجراهای جدید و قدیمی آهنگ یار دبستانی من را دانلود کرده و بشنوید…

ترانه «یار دبستانی من» در جریان مبارزات «جنبش دانشجویی» به سرود رسمی این جنبش و نمادی برای بیش از نیم قرن مبارزه‌ی این جنبش علیه ظلم و استبداد تبدیل شد. این ترانه یکی از موفق‌ترین ملودی‌های بعد از انقلاب 57 به حساب می‌آید که بارها در کمپین‌های تبلیغاتی و انتخاباتی به عنوان «ترانه‌ سیاسی» مورد استفاده قرار گرفته است. بعدها خواننده‌های فراوانی از جمله «فرامرز آصف»، «لئوناردو تاج آبادی»، خود «منصور تهرانی» و … ورژن‌های متفاوتی از آهنگ یار دبستانی من را اجرا و منتشر کرده‌اند. همچنین ورژن‌های متعددی از گروه‌های همخوان، ورژن‌های بی کلام این آهنگ مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

ترانه‌ی یار دبستانی من را اولین بار چه خواننده‌ای اجرا کرده است؟

نسخه‌ی اولیه‌ی آهنگ با صدای «فریدون فروغی» اجرا شد، اما پس از ارائه‌ی فیلم به وزارت فرهنگ و ارشاد وقت، صدای فریدون فروغی از فیلم حذف شده و نسخه‌ای جایگزین با صدای «جمشید جم» روی فیلم گذاشته شد که به شهرت فراوانی رسید.

معرفی منصور تهرانی

منصور تهرانی

منصور تهران، ترانه سرا، آهنگساز و کارگردان ایرانی است که سال‌هاست ساکن شهر «گوتنبرگ» سوئد است. منصور تهرانی در سال ۱۳۳۷ در شهر بندر ترکمن چشم به جهان گشود. عمده‌ی شهرت او به خاطر سرودن ترانه‌ی «یار دبستانی من» است که به گوش اکثر فارسی زبانان ترانه‌ای آشناست. تهرانی علاوه بر این، سرودن ترانه‌های مشهور دیگری همچون «شب زخمی» با صدای ابی، «مخلوق» با صدای گوگوش و «بزن تار» با صدای هایده را در کارنامه‌ی هنری خود دارد.

عمده‌ی محبوبیت تهرانی به واسطه‌ی ترانه‌هایش است، اما او در عرصه‌ی سینما نیز فعالیت‌های درخور توجهی داشته است. او کارگردانی را با ساخت چند فیلم کوتاه آغاز کرد و در ادامه با ساخت فیلم‌هایی همچون «از فریاد تا ترور» و «مسافر شب» توانست نام خود را به عنوان یکی از سینماگران مهم دهه‌ی 60 به ثبت برساند. او همچنین به عنوان آهنگساز، ملودی‌هایی را برای فیلم‌های «مرز» به کارگردانی جمشید حیدری، «شب زخمی» به کارگردانی محمد صفار و «انفجار» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان ساخته است.

پخش آنلاین آهنگ یار دبستانی من با صدای فریدون فروغی

دانلود آهنگ یار دبستانی من با صدای جمشید جم

دانلود آهنگ یار دبستانی من با صدای منصور تهرانی

دانلود آهنگ یار دبستانی من با صدای فرامرز آسف

دانلود آهنگ یار دبستانی من با صدای گروه همخوان

دانلود آهنگ یار دبستانی من با صدای بهرام پاییز

دانلود آهنگ یار دبستانی من با صدای جمعی از خوانندگان (نیما مسیحا، علی لهراسبی و حمید خندان)

دانلود آهنگ بی کلام یار دبستانی من ورژن اول

دانلود ورژن پیانو آهنگ یار دبستانی من با اجرای فریبرز لاچینی

دانلود آهنگ یارِ دبستانی من با صدای نوشین

دانلود آهنگ یارِ دبستانی من با صدای شاهین

دانلود آهنگ بی کلام یارِ دبستانی من ورژن دوم

دانلود آهنگ یار دبستانی من

ورژن های جدید آهنگ یار دبستانی من

ترانه «یار دبستانی من» به واسطه‌ی رویکرد اعتراضی خود و فصل مشترک با «موسیقی اعتراضی رپ» بارها مورد توجه رپرها قرار گرفته است. در اکثر آهنگ های رپ جدید منتشر شده با نام یار دبستانی من، ترجیع بند اصلی ترانه به عنوان «کُراس» آهنگ در نظر گرفته شده و خواننده‌های رپ تکست‌های خود را مطابق با مضامین انتقادی آهنگ نوشته و اجرا کرده‌اند. در برخی موارد «بیت» آهنگ نیز از ملودی اصلی الهام گرفته شده است. یکی از بهترین ورژن‌های جدید رپ منتشر شده با نام «یار دبستانی من»، آهنگ “Raadiy”است. درادامه شما را به شنیدن دو ورژن جدید از آهنگ یار دبستانی من که در سبک «رپ» منتشر شده‌اند، دعوت می‌کنیم.

دانلود ورژن جدید (رپ) آهنگ یار دبستانی من با صدای Raadiy

دانلود ورژن جدید (رپ) آهنگ یار دبستانی من با صدای «یک صفر صفر» و «محمد هادی»

گیرایی ملودی و بازخوانی‌های متعدد این آهنگ باعث شده تا پا زا از مرزهای ایران فراتر بگذارد و برخی خوانندگان غیر فارسی زبان نیز این ترانه را اجرا کنند. «جاست جزامی» خواننده زن ساکن آمریکا در صفحه‌ی ساندکلاد خود با انتشار کاور آهنگ «یار دبستانی من» نوشت :

من دوباره به این آهنگ برمی‌گردم. زیرا آکسان‌ها و تلفظ من نیاز به تمرین بیشتری دارد… اما به خاطر پیدا کردن این آهنگ فارسی زبان، آنقدر هیجان زده بودم که مجبور شدم آن را امتحان کنم. به هر حال پوزش می‌خواهم اگر در تلاش من برای کاور کردن این آهنگ بسیار معروف و پرمعنی، به کسی توهین شده است. به هر حال این را یک کاور سریع و بدون تمرین در نظر بگیرید.

آهنگ یار دبستانی من با صدای دختر justjessamy

آهنگ یار دبستانی من با صدای دختر Mitch-K

متن ترانه یار دبستانی من

یارِ دبستانیِ من، با من و همراه منی

چوبِ الف بر سر ما، بغضِ من و آهِ منی

حک شده اسمِ من و تو، رو تنِ این تخته‌سیاه

ترکهٔ بیداد و ستم، مونده هنوز رو تنِ ما

دشتِ بی‌فرهنگی ما هرزه تمومِ علفاش

خوب اگه خوب، بد اگه بد، مرده دلایِ آدماش

دستِ من و تو باید این پرده‌ها رو پاره کنه

کی می‌تونه جز من و تو دردِ ما رو چاره کنه؟

یارِ دبستانیِ من، با من و همراهِ منی

چوبِ الف بر سرِ ما، بغضِ من و آهِ منی

حک شده اسمِ من و تو، رو تنِ این تخته‌سیاه

ترکهٔ بیداد و ستم، مونده هنوز رو تنِ ما

یارِ دبستانیِ من، با من و همراهِ منی

چوبِ الف بر سرِ ما، بغضِ من و آهِ منی

حک شده اسمِ من و تو، رو تنِ این تخته‌سیاه

ترکهٔ بیداد و ستم، مونده هنوز رو تنِ ما

ترانه های جاودانه
ترانه «یار دبستانی» را برای اولین بار چه کسی خوانده است؟

یار دبستانی من ترانه‌ای است که اولین بار با صدای فریدون فروغی برای فیلم «از فریاد تا ترور» به اجرا درآمد. اما به علت ممنوع‌الکاری فریدون فروغی این آهنگ با اجرای او از فیلم حذف شد و نسخه‌ای جایگزین با صدای «جمشید جم» جایگزین آن شد.

ترانه سرا و آهنگساز «یار دبستانی من» کیست؟

ترانه سار و آهنگساز «یار دبستانی من»، کارگردانی فیلم «از فریاد تا ترور» یعنی منصور تهرانی است.

چه کسانی آهنگ «یار دبستانی من» را بازخوانی کرده‌اند؟

اجراهای متعددی از آهنگ «یار دبستانی من» تاکنون منتشر شده است و خواننده‌هایی همچون، جمشید جم، منصور تهرانی، فرامر آصف، بهرام پاییز، نوشین و گروه همخوان آن را بازخوانی کرده‌اند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر